מזמינה אותך להירשם ולקבל בכל שבוע סיפור מעורר השראה לתיבת המייל שלך

#סיפור_אחד_בשבוע- מספר 44 – מאחורי כל בעל עסק מצליח עומדת אישה אכפתית! (וגם להיפך)

דקלה החליטה שנמאס לה והיא לוקחת את המושכות לידיה. הלקוחות של בעלה עסוקים בחופשת קריסמס, מה שאומר, שיש לה כרגע חלון הזדמנויות, שהוא קצת יותר פנוי. היא החליטה לנצל את המומנטום של ולקחת את מוטי בעלה (שם בדוי) לשיחה, שכבר מזמן רצתה לעשות איתו.

היא הסתכלה לו בלבן של העיניים והודיעה לו שאו שהוא חוזר להיות שכיר או שהוא עושה משהו עם העסק, אחרת היא מתגרשת.

היא הסבירה לו עם הרבה כאב שהיא לא יכולה יותר לראות אותו כך. מפחיד אותה שהוא טרוד כל הזמן בעבודה ועצבני, מזניח את עצמו ושלא לדבר על זה שנמאס לה לשאת בכל עול הבית והילדים.

היא הוסיפה שהיא מבינה שהוא עושה את זה לטובת פרנסת המשפחה ושמחה על כך שהוא הגשים את החלום להיות עצמאי, אבל היא מרגישה שאין לה בעל ושהם משלמים על זה מחיר גבוה מדי.

מוטי ידע שהיא צודקת למרות שלא היה לו קל לשמוע את הדברים.

הוא כבר מזמן מרגיש שלא יוכל להמשיך עוד הרבה זמן.

עוד קודם לכן היא מצאה אותי "במקרה" בפייסבוק. היא התקשרה אלי ותיארה לי את המצב כפי שהיא רואה אותו.

אחרי שהקשבתי לה והתייחסתי למה שסיפרה ואפילו הוקרתי אותה על המחויבות שלה לקדם עניינים, הצעתי שתיתן לו את מספר הטלפון שלי ושאשוחח איתו. זה לא מספיק, אמרה. אני חוששת שהוא ידחה את השיחה….כל הזמן משגעים אותו בטלפון. הוא בקושי מספיק לחזור ללקוחות, אמרה בעצב. אני אקבע לו פגישה, אמרה ואפילו אשלם עליה כדי שלא יהיו לו תירוצים. היא תיאמה איתי לשבוע האחרון של דצמבר שהוא, כאמור, פנוי יותר .

נפגשנו.

העסק זה חלום שהוא הגשים. אחרי שנים שהיה שכיר והצליח מבחינה מקצועית, מוטי החליט באומץ לפתוח עסק עצמאי. להיות עצמאי זה משהו שהוא חלם עליו שנים.

כשהוא מלא מוטיבציה להצליח הוא למד כל מה שצריך כדי להצליח מבחינה עסקית. הוא למד לשווק את העסק, הקים לעצמו אתר, מיתג את העסק, התמקד בקהל יעד מסוים ובשירות ספציפי בתחום ואפילו למד לנהל תזרים מזומנים . הוא הציג לי את האקסל וניכר שהיה גאה בעצמו על כך. כמובן שהוא גם הקפיד לספק שירות טוב ללקוחותיו שהעריכו מאד את הזמינות ואת האמינות שלו. העסק קיים כבר 5 שנים.

הלקוחות אוהבים אותו ויש לו פרויקטים גדולים וארוכי טווח שנותנים לו שקט תזרימי. הוא אוהב את מה שהוא עושה ויודע שהוא איש מקצוע מצוין.

יחד עם זאת הוא מתוסכל. מרגיש תקוע.

 

הוא שואל את עצמו כל הזמן "עד מתי?" מעבר לזה שהוא עובד סביב השעון, הוא גם מתבאס מכך שהוא תקוע בתקרת זכוכית מבחינת הרווחיות של העסק. הוא אמנם מרוויח יפה אבל לא ביחס למאמץ שהוא משקיע.

הוא מבין שהוא צריך לגייס לפחות עוד עובד אחד ועוד מישהי שתעזור לו מבחינה אדמיניסטרטיבית, אבל אין לו מושג איך עושים את זה. מאיפה מתחילים בכלל….

מסתבר שיש לו גם אמונות מגבילות בנוגע לגיוס עובדים.

גם אם ימצא עובד טוב, הוא בטח יעזור אותו אחרי תקופה כי גם הוא ירצה להיות עצמאי, ומה אז?

וזה במקרה הטוב שימצא עובד טוב. ואם הוא ייקח מישהו וישקיע בו שעות ויכניס אותו לעניינים והוא יעשה לו פדיחות עם הלקוחות, כמו שקרה לחבר טוב שלו, מה אז?

ואיך הלקוחות בכלל יסכימו לקבל שירות ממישהו אחר, הם הרי רוצים רק אותו?

ואיך הוא יכול לסמוך על מישהו שזה לא העסק שלו?… אבא שלו שגם היה עצמאי, תמיד אמר לו שאי אפשר לסמוך על עובדים. כל מה שמעניין אותם זה הכסף והחופש שלהם….

הקשבתי לכל הדאגות שלו והרגשתי שליבי יוצא אליו.

בחור טוב, חרוץ, מסור, חכם, שהגשים חלום והצליח יפה שמרגיש כל כך תקוע וחסר אונים.

אמרתי לו שאני שומעת כמה קשה לו ואת השאלות הנכונות הוא שואל את עצמו וליבי איתו.

סיפרתי לו שלפי הנתונים שהוא מסר לי הוא הצליח מעל ומעבר.

הוא הצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית של עסק של בן אדם אחד אבל ברור שהוא משלם על זה מחיר כבד. סיפרתי לו שמבחינה סטטיסטית עסק של בן אדם אחד מגיע בדרך כלל לתקרת זכוכית של 200K מחזור בשנה. הוא כבר הגיע כמעט ל 300K. רק מזה אני מבינה שאתה לא נושם…. אמרתי לו.

מוטי עשה עבודה נהדרת.

הכל בסדר אצלו. יותר מ בסדר.

התוצאות מצוינות.

פשוט הגיע הזמן לגדול!

הגיע הזמן לעבור לרמה הבאה וזה דורש תהליך מעבר מעסק של בן אדם אחד לעסק יותר גדול עם מנגנון עסקי !

זה דורש לעשות טרנספורמציה – מנותן שירות למנהל עסק!

אמרתי לו כמה דברים שדיברו אל ליבו והרגיעו אותו. גרמו לו להרגיש שהוא לא לבד ויש מסלול שצריך לעבור ושעושים את זה שלב
אחרי שלב.

אם אתם מוצאים את עצמכם במצב דומה, אולי אצליח להרגיע גם אתכם:

  1. כשאתם רוצים שהעסק יגדל, אתם חייבים לגדול!

זה אומר שאתם נדרשים לפתח מיומנויות חדשות, להרחיב את ארגז הכלים שלכם, לשנות תפיסות ואמונות (כמו למשל האמונה שאביו הטביע בו שאי אפשר לסמוך על עובדים…) וללמוד דברים חדשים ולקחת סיכונים. אמנם סיכונים מחושבים, אבל עדין זה דורש לעשות דברים שאף פעם לא עשיתם. כמו למשל לגייס עובדים, לקחת הלוואה למימון תהליך הגדילה וכד'.

מדובר במיומנויות נרכשות. צריך ללמוד את זה.

צריך להסכים להיות תלמיד, לפנות לזה זמן ואנרגיה ולגשת לזה בהקשר מעצים

הגדילה הזו היא הזדמנות פז להתפתחות אישית שתעשה לכם מאד טוב מבחינה אישית! נכון שהוא הגיע אלי ממקום של כאב וחוסר אונים, אבל הרבה פעמים כאב דוחף אותנו להתפתח ומבחינתי "העסק הוא רק התירוץ להפוך להיות האנשים שאנחנו חולמים להיות".

מוטי שיתף אותי בחזון שלו לעסק גדול עם עובדים, שכל אחד מנהל פרויקט עם לקוח אחר והוא הופך להיות סוג של מנטור. הוא אפילו מדמיין איך כל עובד יעבוד אצלו 5 שנים ואז הוא יעודד אותו לפתוח עסק עצמאי משלו. אנשים מצליחים לא עושים את הדרך לבד!

2. אנשים מצליחים מבינים שאין צורך להמציא את הגלגל. אלא מבינים שאפשר לקצר את הדרך אם הם ילמדו ממישהו שכבר עשה דרך דומה.

השלב הראשון זה לחקור קצת את הנושא.

אני נוהגת לשלוח את לקוחותיי לדבר עם 3 חברים/מכרים שהתמודדו עם הגדלת עסק ולשמוע מהם איך הם עשו את זה. (במידה ואין להם אני מפנה ללקוחות שלי שתמיד שמחים לשתף).

הרעיון הוא לראות שהם לא הראשונים שמתמודדים עם זה ולאמץ המלצות מכל אחד . זו דרך נהדרת לחסוך כמה טעויות. השלב השני זה תכנון וניהול סיכונים:

מחליטים מה העסק צריך כדי לגדול (וכל בעל עסק יודע על העסק שלו)

מחשבים כמה זה יעלה לחצי שנה ומה הפוטנציאל של זה מבחינת הגדלת הרווח.

למשל כמה תעלה מזכירה בהאוט סורסינג או בחצי משרה + עובד מקצועי לחצי שנה ומה יצא מזה. כמה עוד פרויקטים הוא יוכל להכניס בזכות הגיוסים האלו.

איזה צעדים נדרשים לעשות כדי שזה יקרה וכדי למקסם את ההצלחה של זה.

למשל בגיוס עובדים מאד חשוב להבין שנדרשת תקופת הכשרה, שחשוב לעשות תיאום ציפיות נכון וללוות את העובד עם הדרכות נכונות, נהלי עבודה ברורים, פגישות שוטפות ועוד. זה משהו שצריך להיערך לו.

יוצרים תוכנית עבודה לפי שלבים..


3. במקביל לתוכנית עבודה מעשית עושים גם תוכנית עבודה הוויתית.

מי אתם צריכים להיות בתהליך הזה כדי שהוא יצליח?

למשל אמיצים, בעלי אורח רוח, נחושים, מאמינים (בעצמכם ובעסק),

פתוחים ללמוד, נכונים גם לטעות וללמוד מהטעויות וכד'.

ולא פחות חשוב, איך מתחזקים את ההוויות האלו ברמה היומיומית ומתרגמים אותן להתנהלות כשלוקחים מראש בחשבון שהשוטף והמוכר נושף בעורף ועשוי לגרור אותנו להרגלים המוכרים. דואגים לרווחה האישית, לפעילות גופנית, לזמן עם המשפחה, לחופשות כי להטעין את עצמכם באנרגיות.

מאחלת לכם שנה אזרחית מבורכת, שבה תמשיכו להתממש אבל בעונג ולא מתוך דחק שנה של חדוות עשייה ויצירה שנה שבה תזכו ליהנות מפירות עמלכם בהצלחה ובהנאה מהדרך

שרית

מזמינה אותך להירשם ולקבל בכל שבוע סיפור מעורר השראה לתיבת המייל שלך

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן